PRP nedir?

29/04/2018 mustafa tercan

Pek çok çalışma PRP (platelet rich plasma) enjeksiyonlarının cilt gençleştirmede faydalı olduğunu ileri sürmektedir. Fakat yapılan bilimsel çalışmalarda PRP nin gerçekten faydalı olduğunu gösteren kanıtlar bulunamamıştır.

Amerika Newyork Hansjörg Wyss Department Langone Health’ de yapılan çalışmalarda PRP nin etkisi olup olmadığının belirlenmesi için daha bilimsel çalışmalara ihtiyaç duyulduğu ileri sürülmüştür.

PRP nedir?

Plateler rich plasma (trombositten zengin plazma) cilt yenilenmesi, kalp cerrahisi spor yaralanmaları ve yara bakımında kullanılmaktadır. PRP uygulamasında hastadan az miktarda kan alınmakta ve özel işlemden geçirilerek yeniden hastaya uygulanmaktadır.

Son yıllarda PRP estetik uygulamalarda trend olmuştur. Tüm bu uygulamalara karşın PRP nin gerçek etkisinin olduğunu gösteren bilimsel kanıtlar çok sınırlıdır.

Dr. Hazen ve arkadaşları PRP ile yapılan çalışmaları analiz ettiler. Bu çalışmalarda PRP nin cilt kalitesini artırdığı, cildi gerginleştirdiği ve kırışıklıkları azalttığı ifade ediliyordu. Ayrıca saç dökülmesinde de etkili olduğu ileri sürülmekteydi.

Ancak PRP nin faydalı olduğunu ileri süren çalışmalarda PRP hazırlanması ve kullanılan teknikler hakkında yeterli bilgi vermiyordu. Ayrıca sonuçlar objektif değerlendirilmemişti ve standardize bir çalışma da değildi. Sonuç olarak şimdiye kadar yapılan çalışmalarda PRP nin faydalı olduğunu kanıtlayan veriler yetersizdir.

Kaynak: Plastic and Reconstructive Surgery® is published by Wolters Kluwer. 2018 Mayıs

“Evaluating Platelet-Rich Therapy for Facial Aesthetics and Alopecia: A Critical Review of the Literature”