Cilt kırışıklıklarında matematik modelleme

28/04/2018 mustafa tercan

Tüm insanlar için yaşlanmak bir endişe kaynağı olmakla birlikte ortaya çıkan kırışıklıklarda ayrı bir endişe nedenidir.

Kırışıklılardan kurtulmak için pek çok yöntem arayışımız da gittikçe artmaya başlamıştır. Cildin nem oranı kırışıklıkların gelişmesinde ve derinleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Derinin en üst tabakası olan korneum tabakası (stratum corneum) 10-20 mikrometre kalınlıkta olup canlılığını kaybetmiş deri tabakasını oluşturur. Derinin bu tabakası daha kuru hale gelir ve çevre şartları da kuru havaya sahip ise daha fazla kuruma ve kırışıklık ortaya çıkacaktır.

Kırışıklıkların önlenmesi için önceleri kremlerle biyokimyasal uygulamalar ön planda tutulmaktaydı. University of Southampton ve University of Cape Town da araştırmacılar kırışıklıkların oluşumunda biyomekanik yöntemleri araştırdılar.

Deri kırışıklıklarının oluşumunda 3 boyutlu bilgisayar modeli geliştirdiler. Bu yöntemlerin kullanılması ile kırışıklık karşıtı uygulamaların daha etkili olabileceğini ileri sürdüler.

Derinin en üst tabakası ölü hücrelerden oluşmakta ve lipid tabakası ile sınırlanmaktadır. Bu tabaka fizyolojik biyokimyasal işlevlerinin yanında mikro deri kırışıklıklarının da oluşmasında önemli rol oynadığı ileri sürüldü.

Havadaki nem oranı bir miktar düştüğünde derinin en dış tabakası daha kuru ve sert hale gelmektedir. Deride bulunan mikro kırışıklıklar nemin azaldığı ortamlarda yüzdeki mimik hareketleri ile daha belirgin ve derin hale gelmektedir. Bu değişiklikler kısa sürede ortaya çıkmaktadır bu nedenle kuru ortamlarda derinin nemli kalması sağlanmalıdır.

Kaynak: M. Diab, K.-S. Kim. Ruga-formation instabilities of a graded stiffness boundary layer in a neo-Hookean solid. Proceedings of the Royal Society A: Mathematical, Physical and Engineering Sciences, 2014; 470 (2168): 20140218 DOI: 10.1098/rspa.2014.0218