Cilt gözenekleri tedavisi
Birkaç faktör burun ve çevresi gözeneklerini daha büyük veya daha belirgin hale getirebilir. Genellikle burun üzerinde görünen noktalar siyah nokta değildir. Tıkanmış gözenekler, genetik hormonal değişiklikler gibi durumların tümü bir rol oynayabilir ve çeşitli yaşam tarzı faktörleri de gözeneklerin görünürlüğünü etkileyebilir.

Burun gözenekleri, yağ bezlerinin cildin doğal yağını ürettiği ve dağıttığı cilde açılan kapılar olarak düşünülebilir. Gözenekler farklı boyutlardadır ve burun gözenekleri başka yerlerde bulunanlardan daha büyük olma eğilimindedir.
Bazı tedaviler daha büyük burun gözeneklerinin daha az fark edilir olmasına yardımcı olabilir.

Genişlemiş burun gözeneklerinin 10 nedeni
Genişlemiş gözeneklerin nedenleri kişiden kişiye değişebilir. Bir kişi, gözeneklerinin görünümünü etkileyen birkaç farklı faktöre sahip olabilir.

1. Genetik
Genetik, bir bireyin gözenek boyutunu belirlemede rol oynayabilir.
Bazı insanlar cilt tiplerinden ve cilt özelliklerinden dolayı doğal olarak burunlarında daha büyük gözeneklere sahiptir.
2. Yağlı cilt
Yağlı cilde sahip kişiler, gözeneklerinden aşırı yağ üretme eğilimindedir. Fazla yağ gözenekleri tıkar ve daha belirgin hale getirir. Ek olarak, aşırı yağ üretimi gözenekleri genişletebilir.
3. Kuru cilt
Kuru cilt tiplerine sahip kişilerde ayrıca gergin görünen burun gözenekleri olabilir. Bunun nedeni, vücudun daha fazla yağ üreterek kuru cilde tepki verme eğiliminde olmasıdır.
4. Pul pul dökülme yetersizliği
Düzenli pul pul dökülme, ölü cilt hücrelerinin ve yağın birikmesini temizlemeye yardımcı olur. Pul pul dökülme yetersizliği gözeneklerin tıkanmasına ve gergin bir görünüme neden olabilir.
5. Isı ve nem
Sıcak, nemli ortamlar, gözenekleri daha soğuk ve kuru ortamlara göre daha fazla açabilir. Bu, gözenekleri daha görünür hale getirebilir.
6. Güneşe maruz kalma
Güneşin UV ışınları, özellikle bir kişi güneş kremi kullanmıyorsa cilde zarar verebilir.
UV cilt hasarı, cilt hücrelerini yaşlandırarak ciltteki kollajene zarar verebilir ve gözeneklerin daha büyük görünmesine neden olabilir.
7. Yetersiz cilt bakımı
Düzenli bir cilt bakımı rutini olmayan kişilerin gözeneklerinde yağ, bakteri veya ölü deri hücresi birikmesi olasılığı daha yüksektir.
8. Akne
Sivilce gibi durumlar, ölü deri hücreleri ve cilt yağı kıl köklerini tıkadığında ortaya çıkar. Bu, cildin gözeneklerinin daha büyük görünmesine neden olabilir.
Akneyi kontrol etmek, burun gözeneklerinin tıkanmasını önlemeye yardımcı olabilir.
9. Hormonal dengesizlikler ve stres
Hormon değişiklikleri ve önemli stres dönemleri gibi diğer faktörler cildin yağ üretimini ve genel cilt sağlığını etkileyebilir.
Hormonal dengesizlikler ve stres, sivilce gibi burun gözeneklerinin genişlemiş diğer nedenlerinde de rol oynayabilir.
10. Diyet
Diyet ayrıca genel sağlıkta rol oynar ve cilt sağlığını etkileyebilir. Vücudun yeterli besin almasını sağlamak, cildin de sağlıklı kalmasını sağlamaya yardımcı olabilir.
Bazı gıda intoleransları ve alerjiler de cilt sağlığını etkileyebilir.

Gözenekler nasıl temizlenir 
Gözeneklerin bakteri veya birikimden uzak kalmasına yardımcı olan yöntemleri denemek, görünümlerini biraz azaltabilir. Bu yöntemler şunları içerir:

Temizlik
Yüzün düzenli olarak temizlenmesi, kir ve ölü deri hücreleri gibi fazla yağ ve kalıntılardan arındırılmasını sağlar. Temizlemek, gözenekleri temiz tutmaya ve tıkanmayı önlemeye yardımcı olabilir.
Peeling
Peeling ürünü kullanmak, gözenekleri tıkayabilecek ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olabilir.Pul pul dökülme ihtiyacı cilt tipine göre değişebilir. 
Nemlendirici
Nemlendirme, temizledikten sonra cildin kurumasını önlemeye yardımcı olur. Vücudun aşırı tepki vermesini ve daha fazla yağ üretmesini durdurabilir, bu da gözeneklerin daha büyük görünmesine neden olabilir.
Makyaj tarzını değiştirmek
Çok yağlı makyajdan kaçınmak, bazı insanlar için gözenekleri temiz tutmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, her gün makyajı temizlemek, gergin görünen tıkanmış gözenekleri önlemeye yardımcı olabilir.
Kimyasal soymayı denemek
Bir uzman doktorun uyguladığı kimyasal bir soyma, gözenekleri temizlemek için yararlı bir araçtır. Kimyasal kabuklar, gözeneklerdeki yağ, cilt hücreleri ve bakteri gibi bileşikleri parçalamaya ve çıkarmaya yardımcı olan bileşenler içerir.
Kimyasal soymalar, gözeneklerin temizlenmesine ve tıkanmasına yardımcı olarak gözenek görünürlüğünün azalmasına neden olabilir.
İnsanların evde kullanması için kimyasal peelingler de mevcuttur. Bunlar, gözenekleri temizlemek için farklı bileşenler içerirler.

Burun gözenekleri nasıl daha küçük görünür?
Büyük gözeneklerin görünümünü azaltmak için bir kişinin atabileceği birkaç adım vardır.

Akne ürünlerini denemek
Bazı akne tedavileri yardımcı olabilir.
Alfa hidroksi asit ve salisilik asit gibi bileşenler akne cilt bakım ürünlerinde yaygındır. Bu bileşenler bazı cilt tipleri için faydalı olabilir.
Bununla birlikte, kişi herhangi bir yeni ürüne başlamadan önce bir dermatoloğa danışmalıdır.

Retinol kullanma
Retinol, bir kişi düzenli olarak uyguladığında cildin daha sıkı görünmesine yardımcı olabilecek bir A vitamini türevidir. Retinol ve retinoidler gözenek boyutunu azaltır, sebum üretimini azaltır ve kolajen sentezini uyarır. Yapılan araştırmalar, retinolün cildin yaşlanmasını ve UV ışığından zarar görmesini önlemeye yardımcı olduğunu belirtiyor.
Retinol ayrıca hücreleri genç tutan daha fazla kollajen sentezini uyarmaya yardımcı olur. Bu, gözeneklerin etrafındaki deriyi dolgunlaştırarak gözeneklerin daha az fark edilir görünmesine neden olabilir.

Güneş kremi uygulamak
Güneş kremi kullanmak, cildin yaşlanma gibi güneş ışınlarının neden olduğu hasarlardan korunmasına yardımcı olur.
Yapılan bir araştırmada, güneş kremi kullanan kişilerin günlük kullanımdan sonraki 3 ay içinde cilt dokusunun ve berraklığın iyileştiğini ileri sürmektedir.
İnsanlar, güneş kremi içindeki cildini tahriş edebilecek ek bileşenlere bakmalıdır.

Mikrodermabrazyon veya lazer tedavisi gibi bazı prosedürler cilt sağlığını ve gözenek boyutunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Maske uygulanması gözeneklerdeki sebasöz yağı gidererek işlev görürse, bu yalnızca geçici bir çözümdür ve cilde veya gözeneklere zarar verebilir.